Katılın
Model yapımı hakkında bilgi paylaşımı için kurulan yahoo daki grubumuza üye olmak için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresinizi yazıp "Üye OL" butonuna tıklayın.
 
Kudret ALTINKESER
Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği üyesidir.
  Faydalı Bilgiler  
 
 
     
 

Temel Deniz örf ve adetleri

İşiniz gereği gemilerle ilişkili çalışıyorsanız fakat temel deniz örf adetleri hakkında bilgi sahibi değilseniz bu yazı tam da size göre. İşte başlıyoruz.

Rıhtıma ya da terminale yanaşmış durumdaki bir gemiye katılıyorsanız, gemi sahil arası geçiş yaptığınız platforma borda iskelesi veya lombar ağzı denir. Gemiye girdikten sonra sizden imza atmanız istenirse bu “Visitor’s Log” yani ziyaretçi kayıt defteridir. Gemiye geliş amacınız, geliş ve ayrılış saatleriniz ve adınız buraya kaydedilir. Ayrıca gemi bir petrol tankeriyse gömlek cebinizde çakmak vb. yanıcı ve parlayıcı cisimler bulundurmamaya özen gösterin. Belli bazı yerler haricinde sigara içmeyi ise aklınızdan bile geçirmeyin. Güvertede de cep telefonuyla konuşmamaya özen gösterin. Aslında genel kaide olarak başınızda bir baretin bulunmasında yarar vardır ama Türk gemilerinde bunu unutun gitsin!..Bir savaş gemisini ziyaret ediyorsanız ,gemiye çıktığınızda  önce geminin kıç tarafında asılı bayrağa selam vermeniz gerekir. Buraya kadar gemiye ilk katılış. Şimdi gelelim deniz örf ve adetlerine.

Gemi içi terminolojide kaptana “Süvari Bey” diye hitap edilir, duyarsanız şaşırmayın. İkinci kaptana ise “Chief” veya isminin sonuna “Kaptan” takısı getirerek hitap edebilirsiniz. Ama ben yine de ikinci söylediğimi kullanmanızı tavsiye ederim. Baş mühendise ise genelde çarkçıbaşı şeklinde hitap edilir. Bunların elleri genelde yağ içinde olur tokalaşmamaya özen gösterin : )

Gemide pencere yoktur “lumbuz” vardır. Kapı yoktur “kaporta” vardır.(çelik olanlar) Oda yoktur “kamara” vardır. Kaptan köşkü yoktur “köprü üstü” vardır. Geminin sağ tarafı yoktur “sancak” tarafı vardır. Sol taraf yerine de “iskele” taraf denir. Balans tankı yoktur “balast” tankı vardır. Bunlar balansı sağlamaya da yarar kaldı ki onun da konumuzla ilgisi yoktur : )

Üstü başı kirli, tulumlu ve saçı sakalı dağılmış herkese gemici veya miço muamelesi yapıp; zinhâr, beni kaptana götür demeyin. Zira aldığınız yanıt: “Buyurun, benim. Ne vardı?” şeklinde olabilir. Benzer olayların sık yaşandığı vâkidir. O sırada muhtemel bir arızayla cebelleştiği için zaten sinirlidir. Gardınızı alın. “Arızaları tulum giyip kaptan mı onarır ki ?” diye bir soru takılabilir kafanıza. Olsun.. Onarmasa da karizması yeter : )

Gemiden ayrılırken de, gemi eğer sefere çıkıyorsa “Allah selamet versin” demek adettendir. “İyi yolculuklar” diyenlerin arkasından gülündüğüne çok şahit oldum ve gerçekten de kötü bir kalıptır, haberiniz olsun.

Herkese iyi çalışmalar..
Türker Akmanlar
turkerakm@maritimeclub.com

 
   
  Yakamoz
Nedense herkes yanlış bilir, Yakamoz Ay ışığının suya, denize vuran şavkı değildir. Onun adi ayin şavkıdır.
Yakamoz aksine Ay olan gecelerde olmaz. Yakamoz bir canlıdır, Latince ismi Noctulica Milliaris olan bu canlı ayni bir ateş böceğinin denizde yasayan versiyonudur. Limunisans maddesini vücudunda barındıran bu canlıya dokunulduğunda bir ışık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani mili metrik boyutlarda bir canlıdır. Bunlardan milyonlarcası bir araya
geldiğinde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiginde bu canlılara çarparak ışık çıkartmalarını sağlarlar.

O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi oraya yönlendirirler.

O yüzden Lüfer avlarken Lüks ışığı kullanılır, ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüks ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanılır.

Kelimeleri harcarken yanlışlara düşmeyelim.

Esasında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olağan   üstü bir şeydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun flüoresan lambalar yanıyormuş gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın
olduğu için) göremezsiniz.

O kadar muhteşemdir ki, o anda tüm romantizm biter sanki uzaylılar gelmiş gibi denize yönelirsiniz.

Bir de Yakamozlu ve Ay ışıksız gecelerde denize girince pırıl uzaylı gibi olursunuz.

Bilgilerinize.
 
   
  Pratik Bir Çalışma Tezgahı

Merhaba

Model yaparken kimi zaman modeli döndürmek zor olabilir.Hele bu bir kalyon ise.Resimdeki gibi  dönen bir tezgah sizin cok işinize yarayacaktır.

Model üzerine calışırken,

Fotoğraf cekerken,

Boya yaparken , bu tarz bir aparatın ne  kadar gerekli olduğu göreceksiniz.

 
   
  Suya İndirme Töreni ve Kadınlar

Denizciliğin kendine özgü bir felsefesi ve iyice yerleşmiş güzel gelenekleri vardır. Denizciliğe yürekten bağlı olanlar bu duyguyu doyasıya yaşarlar.

Çok duyulan, ancak temelinde nasıl bir felsefenin yattığı pek bilinmeyen geleneklerden biri de “Suya İndirme Töreni” dir.

Gemilerin de, tüm canlılarda olduğu gibi “doğum”la başlayıp “ölüm”le biten bir hayatı vardır. Bir gemi suya indirildiğinde doğar ve hizmet dışı bırakıldığında ölür...

Dikkat ettiyseniz suya indirme törenlerinde gemileri hep “Kadınlar” suya indirirler. Bunun nedeni kadınların doğurganlık yeteneğidir. Yeni bir gemi doğacaktır ve bu görev doğal olarak bir kadına verilir... Kadınlar bir anlamda gemileri dünyaya getirir ve aynı zamanda onlara “İsim Anneliği” yaparlar. Bu görev genelde gemi sahibi armatörün eşine aittir. Resmi törenlerde Devlet Başkanının eşi veya protokol sırasındaki kişinin eşi bu görevi üstlenir.

Denizle şaka olmayacağı eski çağlardan beri bilinen ve inanılan bir kavramdır. O çağlarda uzun deniz yolculuklarından korkulurdu. Gemi limandan ayrılmadan önce yapılan kutlamalar sırasında içilen şaraptan - denizle dost olmak amacıyla - denize de ikram edilirdi, yani bir miktar şarap denize dökülürdü. Bu gelenek, zaman içinde, gemilerin suya indikleri andan itibaren denizle dost olabilmeleri inancıyla, suya inişleri sırasında geminin baş bodoslamasında şampanya şişesi kırmaya dönüşmüştür. Gemiyi suya indirmekte olan kadın geminin adını tekrar ederek “Seni ....... olarak adlandırıyor ve suya indiriyorum” dedikten sonra şampanya şişesini geminin baş bodoslamasında kırar. Artık gemi doğmuştur. Gemi sahibi armatör, kırılan bu şampanya şişesinden geriye kalan şişe boynunu bir fanusa koyarak muhafaza eder. Fanus içindeki şişe boynu geminin “doğum belgesi” dir. 

Gemi uzun yıllar sahibine hizmet eder, uzun seferlere çıkar. Artık yaşlanmaya başlamıştır... Hurdaya ayrılmanın vakti gelir çatar. Gemi sahibi, üzerinde geminin isminin yazılı olduğu kampanayı (gemi çanı) gemiden sökerek başka  bir fanusa koyar. Bu fanus artık geminin “ölüm belgesi” dir ve geminin “doğum belgesi” ile birlikte yan-yana muhafaza edilir.

Haluk Hataysal
hhataysal@ttnet.net.tr

 
   
  Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır.  
   
  Amerikanın Vergi ödemeyi kabul ettiği andlaşma

Ekim/Kasım 1793
11 amerikan ticaret gemisinin Cezayir Korsanlarınca zapt edilmesi

27/Mart/1794
Amerikan Kongresi Başkanı George Washington'a Akdeniz ve Atlantik'te Amerikan gemilerine saldıran korsanlara karşı koymak üzere harp gemileri yapımı için 600.000 Altın Dolarlık bir ek ödeneğin kabul edilmesi.Bu suretle Amerika birleşik devletlerinin deniz aşırı donanmasında temelinin atılmış olması.(Korsan gemilerinin hepsinin Osmanlı devletine tabi Garp Ocakları da denilen Cezayir-Tunus-Trablus garp ve Ocak dışı Fas beyliklerine ait olması)

5/Eylül/1795
Birleşik Amerika'nın Cezayir Donanması ile başa çıkamayacağını anlaması, Cezayir ile anlaşma yapması.Cezayir'deki Amerikan esirlerinin iadesi, gerek Atlantik ve gerekse Akdeniz'deki Birleşik Devletlerin sancağını taşıyan hiç bir tekneye dokunulmaması karşılığı 642.000 Altın Dolar ve her yıl 12.000 Osmanlı Altını ödemeyi kabul etmesi.Türkçe ve 22 madde olan adlaşmaya George Washington ve Cezayir Beylerbeyi Hasan Dayı'nın imzalamaları.Böylece Birleşik Amerikanında Osmanlı Devletinin bir eyaleti tarafından yıllık vergiye bağlanmış olması.Birleşik Amerika tarihinde yabancı bir dille imzalanan tek andlaşma olması.Ayrıca yabancı bir devlete vergi ödemeyi kabul eden tek Amerikan vesikası olması.

Not:
Bu andlaşma Birleşik Amerika tarihi ve Cihan Devletinin geleceği açısından çok önemli olması ve Amerikan Donanmasının Çekirdeğinin kurulmasına neden olmasıdır.Bu Andlaşma sonrası Amerikan Senatosuna Başkan Washington " Deniz ticareti rüşvet vermek, vergi vermekle korunmaz,Deniz Kuvveti ile korunur" açıklaması ile Birleşik devletler, İlk açık Deniz Donanmalarının temelini atmışlardır.

 
   
  Pervane Dönüş yönleri Modelcilerin genel olarak tereddute düştükleri bir konu olan, pervane dönüş yönleri ile ilgili hatırlatmalar

Tek Uskurlu Teknelerde:
Pervanenin dönüş yönü önemli değil (sağ yada sol pervane kullanırsak kimse bize neden diye sormaz - ayrıca planda büyük ihtimalle pervanenin sekli çizilmiştir.-plana uyarsak iyi olur.

İki Uskurlu Teknelerde:
Kıçtan bakdigimizda
sancak pervane saat istikametinde
İskele pervane saat istikametinin tersi yönünde
(pervane pallerinin  on yüzlerine dikkat ederek)

3 Uskurlu teknelerde:
Kıçtan bakdigimizda
sancak pervane saat istikametinde
Orta pervane saat istikametinde
İskele pervane saat istikametinin tersi yönünde
(pervane pallerinin  on yüzlerine dikkat ederek)
 

4 Uskurlu teknelerde:
Kıçtan bakdigimizda
sancak pervaneler  saat istikametinde
İskele pervaneler saat istikametinin tersi yönünde
(pervane pallerinin  on yüzlerine dikkat ederek)

Son Söz:
Pervaneleri takarken planınızı kontrol ediniz.Gerekirse yaptığınız modelde, tereddute düştüğünüz yerlerini başka kaynaklar ile karsılaştırın.

 
   
  DİORAMA 


Vikingler
(Model:İzzet ÇELİKOBA)
 

Diorama (Türkçede de diorama olarak kullanılmakta -ama dikkat! diaroma değil-) genel olarak bir anın modellenmesidir. Yani bir anlamda uç boyutlu fotoğraftır da denebilir...


Vikingler
(Model:İzzet ÇELİKOBA)
 

 

Özellikle AKA (Askeri Kara Araçları) modelcilerinin tercih ettiği bir modelleme olarak bilinse de uçak, sivil araç modelcilerinin de çok çok basarili eserler ortaya koyduğu da bir alandır. Gemi modelciliğinde diğer alanlar kadar kullanılmaz idiyse de son yıllarda hem Internet kullanımının hem de su efekti yaratmak için kullanılabilecek materyallerin artması ile muhteşem eserler ortaya çıkmıştır. Dünyada Kelle Quirk, Loren Perry, Jeff Henre, Mike Ashey gibi ustadlarin çalışmalarına son donemde yeni bir isim Masa Narita da eklendi. Son yaptığı "If she was in 1942" (Eğer 1942'de olsaydı) isimli çalışmasında imalat tarihleri itibariyle bir arada seyretmeleri mümkün olmayan Uss Missouri, Uss Hornet ve Fletcher sınıfı bir destroyeri bir arada modellemişti. Bu çalışmalar için çok iyi düzeyde model yapımının yani sıra, deniz yapımı ve modeller ve dioramaya hareket katan yan modellerin (gemiden kalkan bir helikopter, gemi mürettebatını simgeleyen figürler vs.) dioramaya yerleştirilmesi gibi konulara dikkat edilmelidir.


(Model:Kudret ALTINKESER -Tasarım ve Figürler:Emre KUNT )
Deniz yapımı için polyester, alcı, Çeko-rapid, oyun hamuru, cellu-clay kağıt hamuru gibi malzemeler kullanılsa da son yıllarda kullanımı çokça artan ve daha mükemmel sonuçlar sunan diorama malzemesi acrylic medium jel yani akrilik jöledir.

(Model:Kudret ALTINKESER -Tasarım ve Figürler:Emre KUNT )

Asagidaki iki linkte ise Masa Narita ve Kelly Quirk'in bence çok basarili olan iki çalışması, altındaki linkte ise Modelwarships.com'un diorama sayfasını bulacaksınız.
http://www.modelshipgallery.com/gallery/dio/cutaway/350-whatif-mn/dio-index.html
http://www.modelshipgallery.com/gallery/dio/unrep/350-kq/index-kq.html
http://www.modelshipgallery.com/gallery/dio/index-dio.html
Ayrıca alttaki linkte ise bence en muhteşem çalışmalardan biri olan 1/72 ölçekli "Duel at Sea" (Denizde Duello) görülebilir
http://www.dynamicdioramas.org/MODEL%20SOURCE/duelatsea/duelatsea.html
Bu çalışmayı gerçekleştiren Neumeyer'in diğer çalışmaları için
http://www.dynamicdioramas.org/modelindex.html


H.M.S.VİKTORY
(Model:Kudret ALTINKESER)


Guverte Top Detayı
(Model: Emre KUNT)
WASA Güverte Detayı
(Model:Emre KUNT)


Güverte Top Detayı
(Model Emre KUNT)


Dümenci
(Model: Emre KUNT)

Umarım faydalı olmuştur.

Tayfun GERDAN
www.hobici.com
 
   
  Bu sayfa hazırlık aşamasındadır.  
   
   
 
web tasarım
Tersane Model & Maket
Şehit Şenol Çolak Sokak No:6/B Emniyet Evleri / 4. Levent - İstanbul
4. Levent Metro Emniyet Evleri çıkışı, Safir Plaza arkası
Telefon: +90 212 283 81 95
E-Posta: kudretaltinkeser@superonline.com
Kroki için burayi tiklayin
 
ana sayfa